10 نکته در مورد شاعر «دوباره می سازمت وطن»…

[ad_1]

بسیاری اوقات او را با «سیمین دانشور» نویسنده مشهور اشتباه می گرفتند. سیدمحمدحسینی نماینده رفسنجان در سال 78 و در جلسه استیضاح مهاجرانی وزیر ارشاد دولت خاتمی چند بار همین اشتباه را مرتکب شد.

عصرایران؛ احسان محمدی- امروز 28 تیرماه سالروز تولد یکی از شاعران به نام ایران زمین؛ سیمین بهبهانی است. در روزگاری که به نظر کم حوصله شده ایم و «توئیت» های 140کارکتری را به غزل های بلند ترجیح می دهیم، شعرهای سیمین بهبهانی که به این سرزمین عشق می ورزید سخت خواندنی است.

10 نکته در مورد بانوی شعر بخوانید:

1– با آنکه در تهران به دنیا آمد اما پس از ازدواج با حسن بهبهانی، با این نام فامیلی شناخته شد، در حالیکه نام اصلی اش سیمین خلیلی بود.

2–  به واسطه اشعار کم نظیرش لقب هایی چون «نیمای غزل»، «بانوی غزل»، «بانوی شعر» و «شیرزن شعر» دریافت کرد.

3–  ترانه های مشهور «چرا رفتی، چرا من بی قرارم»، « نه بسته ام به کس دل..» با صدای همایون شجریان و «دوباره می سازمت وطن» از سروده های بیشتر شنیده شده سیمین بهبهانی است. بسیاری از ترانه های او پیش و پس از انقلاب خوانده شده اند.10 نکته در مورد شاعر «دوباره می سازمت وطن»...

4- بسیاری اوقات او را با «سیمین دانشور» نویسنده مشهور اشتباه می گرفتند. سیدمحمدحسینی نماینده رفسنجان در سال 78 و در جلسه استیضاح مهاجرانی وزیر ارشاد دولت خاتمی چند بار همین اشتباه را مرتکب شد. مهاجرانی در پاسخ گفت:« «برخي از افراد بدون آنكه نويسنده يي را بشناسند نظر مي دهند و به اندازه يي بي اطلاع هستند كه سيمين بهبهاني شاعر را با سيمين دانشور نويسنده اشتباه مي گيرند.»… و البته آقای حسینی در دولت احمدی نژاد وزیر ارشاد شد! روزگار شوخ طبع است! 

5–  پدر او ادیب و شاعر و مادرش فخر عظمی ارغون فارسی و عربی و فقه و اصول را در مکتب خانه خصوصی خواند و با متون نظم و نثر آشنایی کامل داشت و زبان فرانسه را نیز زیر نظر یک مربی سوئیسی آموخت.

6– ترانه مشهور «دوباره می سازمت وطن» را در سال 1359 سرود. باراک اوباما رئیس‌جمهور در پیامی تلویزیونی به ایرانیان به مناسبت فرارسیدن نوروز ۱۳۹۰، ترجمه‌ای انگلیسی از این غزل را خواند.

7-  از او بیش از 20 عنوان کتاب به جای مانده است. غزل های سیمین بهبهانی از نمونه های درخشان غزل عاشقانه و البته اجتماعی روزگار ماست. 

8- او از فعالان حقوق زن در ایران به شمار می رفت که در این راه تلاش های بسیاری کرد.

9-  از بهبهانی سه فرزند به نام های علی، حسین و امید به یادگار ماند. او نام دخترش را «امید» گذاشت.

10-  31مرداد 1393 و در مراسم تدفینش شهرام ناظری غزل «دوباره می سازمت وطن» و همایون شجریان غزل «رفت آن سوار کولی» سیمین بهبهانی را به آواز خواندند. این شاعر در آرامگاه شمارهٔ ۷۲ بهشت زهرا (آرامگاه خاندان پدرش)  به خاک سپرده شد.

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *